Rychnov byl týden královstvím seniorů

 

  Rychnov nad Kněžnou se stal ve dnech 25. – 31. srpna již počtvrté dějištěm Mistrovství České republiky seniorů v šachu. Na jeho startu se sešla dosud nejsilnější konkurence 59 šachistů z celé ČR a dva hosté ze Slovenska. Mezi účastníky byli i všichni tři vítězové předchozích ročníků, Jaroslav Trmal z Příbrami, Josef Ratolístka (Mládí Praha) a Jaroslav Hájek ze Zaječic.

   V hlavním turnaji o postup na ME seniorů v šachu – RWT CUP - se ujal již po třetím kole samostatného vedení Jan Vávra ze Sokola Vršovice, který držel stoprocentní zisk i ve čtvrtém kole a získal náskok celého bodu, přičemž ještě stihl psychicky deptat své soupeře coby vinařský fajnšmekr stáčírny v Žamberku. V pátém kole přijal nabídku na smír v nejasné pozici, ale s pěšcem navíc s Trmalem a v šestém kole se nechal „uvrtat“ k přijetí smíru se zdravým pěšcem navíc se specialistou na turistické využití Jizerských hor Jouklem. To se ukázalo jako naprosto nezodpovědný krok a tři pronásledovatelé ztráceli ze soboty na nedli už jen půl bodu. Nervozita v zahájení dala vítr do plachet objeviteli talentu „zázračného dítěte“, dnes již osmnáctiletého velmistra Davida Navary. Tím je Miloslav Vanka, jeden z trenérů mládeže pražské Bohemky a také první nasazený hráč turnaje. Pěšce darovaného v zahájení proměnil po pěti hodinách v koncovce v celý bod a vybojoval si tak postup na ME v alpském italském středisku Saint Vincent. Odcestuje tam již 17. září. Mistryní ČR v kategorii žen se stala Libuše Kottnauerová z Viktorie Žižkov.

  O poznání slabší konkurence byla na startu hráčů nad 70 let - AQUA CUP, kde startovalo třináct borců.

Nakonec s notnou dávkou štěstí obhájil titul Jiří Ciprian z Ostrova nad Ohří, otec a děda reprezentantek Kubíkových. Druhý skončil Rudolf Kaiser z ŠK Smíchov a třetí MUDr. Bohumír Zámečník ze Žamberka. Čtvrté místo patřilo nejstaršímu účastníku soutěže Janu Mrhovi z Chrudimi (78 let).

  Kategorie hráčů narozených v letech 1953 – 43, které se mezi šachovými seniory říká žertem „přípravka“ či „juniorka“, měla letos 12 účastníků. Překvapivým vítězem Město Rychnov cupu se nakonec stal až šestý nasazený Alois Peřík z Dynama DP Ostrava před favorizovaným Jiřím Hájkem ze Zaječic a Ladislavem Zemanem  z Litomyšle.

   Ve všech kategoriích se bojovalo velmi urputně, krátké remízy byly naprostou výjimkou. Osvědčilo se nové hrací tempo 90 minut na 30 tahů + 60 minut na dohrání pro každého hráče. Odpadly časové tísně při první časové kontrole, ale řada partií končila až těsně před druhým časovým limitem.

   Ve vložených otevřených turnajích ve Fischerově šachu (vylosované postavení figur na základní řadě) a bleskovém turnaji předvedli seniorům dokonale svou sílu mladí rychnovští šachisté.

   Týden na Rychnovsku věnovali účastníci většinou relaxaci při pěší turistice anebo cykloturistice. Pořadatelé uspořádali také dva společné večery, při nichž bylo mj. řečeno:

   František Vykydal, Brno: „Jezdím do Rychnova rád. Pokaždé tady něco vyhraju. Letos šestnáct stovek v sázkové kanceláři. Ovšem vážně: letošní konkurence je tady zatím nejsilnější ze všech ročníků.“

   Emil Macura, Zlín:  „Já jsem tady poprvé a určitě přijedu zas. Je to turnaj s krásnou atmosférou, kolem překrásná příroda.“

   Jan Vávra, Praha: „Lidičky, vy nevíte, jak to tady máte krásný. Ten lesopark Včelný, Ivanské jezírko, Potštejn. Já jsem geodet a jsem naprosto spokojený se značením cest. A líbí se mi tady, je tady všechno blízko.“

   Ing. Milan Holub, Praha: „Líbí se mi, že se tu každý rok sejdeme. Přijíždějí známé tváře, ale i spousta nových lidí. Já jsem vzal letos tady Vávru – že je to přínos?“

   Jiří Laštovička, Bzenec: „Moc už nehraju, ale tady zírám jako v pohádce. Ratole (67-letý Josef Ratolístka, poznámka autora) je pořád stejnej rošťák jako býval, možná ještě větší. Neviděl jsem ho od choceňské juniorky před padesáti lety!“

  Josef Ratolístka, Praha (táhnul „káru“ s ostatními dědky v jistém baru až do tří do rána): „Mám tam málo místa u partie. Vůbec se tam nedá chodit. Něco s tím dělejte.“

  Zdeněk Joukl, Desné v Jizerských horách: „Já jsem to tady celé prošel pěšky. Po hřebenech i podél řek. A je tu spousta možností, jak to turisticky vylepšit. Poklady jsem dal novinám.“

Výsledky:

RWT CUP - M ČR seniorů nad 60 let: 1. Vanka (Bohemians) 5,5, 2. Trmal  (Příbram) 5,5, 3. Vávra (Vršovice) 5, 4. Tejkal (Loko Praha) 5, 5. Vobořil (Infinity Pardubice) 5, 6. Macura (Zlín) 4,5, 7. Laštovička (Bzenec) 4,5, 8. Joukl (M. Boleslav) 4,5, 9. Píše (Loko Brno) 4,5, 10. Jaroš (Duras Brno) 4, … 24. MUDr. Jaroslav Zikmund (Kostelec n. Orl.), 28. Ing. Jaroslav Andrés (Rychnov n. K.), 34 úč.

AQUA CUP - hráči nad 70 let: 1. Ciprian (Ostrov n. Ohří) 5,5, 2. Kaiser (Smíchov) 5, 3. MUDr. Zámečník (Žamberk) 4,5, atd. 12 hráčů.

MĚSTO RYCHNOV CUP - hráči 50-60 let: 1. Peřík (Ostrava) 6, 2. Hájek Jiří (Zaječice) 5,5, 3. Zeman (Litomyšl) 5, 13 hráčů.

BILLA OPEN - Fischerovy šachy: 1. Michal Červinka, 2. Jiří Daniel (oba Panda Rychnov), 3. Milan Holub (Praha – Všovice), 14 úč.

AGENTURA OKO OPEN – bleskový turnaj: 1. Mgr. Petr Kačírek 12,5, 2. Jiří Daniel (oba Panda Rychnov) 10,5, 3. František Vykydal (Brno) 9,5, atd. 27 hráčů.